EGE ÜNİVERSİTESİ

Engelsiz Ege Koordinatörlüğü

Basında Biz

Hakkımızda basında çıkan içerikler

 

ÖZEL EĞİTİM ŞENLİĞİ (17.05.2019)

Açıklama ;  Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, Engelsiz Ege Birimi ve Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile “Özel Eğitim Şenliği” gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kültür Salonu’nda düzenlenen şenliğe; Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Bornova Kaymakamı Fatih Genel,  Bornova İlçe Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Canan Fisun Abay ve Prof. Dr. Mehmet Ersan, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Yılmaz, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Erkan Aydın, Engelsiz Ege Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, öğretim görevlileri, akademisyenler, okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

               Ege Üniversitesi Engelsiz Ege Birimi Sekreteri Soner Aslan tarafından “Özel Eğitim Şenliği” süresince işaret Dili simultane tercüme yapıldı. Şenlik bitiminde jüri üyelerine, enstrüman ekibine ve folklor gösterisinde yer alan öğrencilere “Teşekkür Belgesi” verildi.

Haber Linkler;          

                             1. Özel Eğitim Şenliği (Ege Ajans)  Tarih : 17.05.2019

                             2. Özel Eğitim Şenliği (ilksesgazetesi )  Tarih : 20.05.2019

Ege'de Özel Eğitim Şenliği İzlemek için Youtube üzerine tıklayınız.

 

 

 

 

“Yüz Anomalilerine Multidisipliner Bakış Paneli’’ (10.05.2019)

 

Haber Linkler;          

    Ege Ãœniversitesi Haber Ajansı                         1. Yüz Anomalilerine Multidisipliner Bakış Paneli (Ege Ajans)  Tarih :13 Mayıs 2019

                                          2. Yüz Anomalilerine Multidisipliner Bakış Paneli (Ege Ajans)  Tarih :14 Mayıs 2019

 

     Ege Üniversitesi’nde düzenlenen “Yüz Anomalilerine Multidisipliner Bakış Paneli’’ Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Muhittin Erel Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Panele, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kutsal Turhan ve Prof. Dr. Canan Fisun Abay, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.  Moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Öğüt’ün yaptığı panelde; Yüzümle Mutluyum Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Çakır ve Pınar Emir, EÜ Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, EÜ Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Gülce Kirazlı ve  Uzman Klinik Psikolog Ayça Aktaç konuşmacı olarak yer aldı.

 

2. EGEÇEM 23 NİSAN ETKİNLİĞİ

30 Nisan 2019

Açıklama ;  Ege Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEÇEM) ile Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile “2. EGEÇEM Çocuk Şenliği” düzenlendi. Şenlikte, 6 fakülte ve 17 atölyede minik öğrenciler eğlenerek öğrenme fırsatı buldu. Etkinlik kapsamında, 5 farklı okuldan, 127 öğrenci Ege Üniversitesi’ne misafir oldu. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da şenliğe katılarak minik öğrencilerle yakından ilgilendi.

Haber Linkler;          

1. 2. EGEÇEM 23 NİSAN ETKİNLİĞİ (Ege Ajans)  

2. 2. EGEÇEM 23 NİSAN ETKİNLİĞİ (Ege Ajans)  

 

 

Ege’de görme engelliler için sesli yönlendirme 03-09 Şubat 2019

 

Açıklama ;  Ege Üniversitesi, görme engelli bireylerin başkasına ihtiyaç duymadan sesli betimlemeyle yönlerini bulmaları ve kendi rotalarını tanımlayabilmeleri amacıyla yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Yeşil ve sürdürülebilir bir kampüs için önemli adımlar attıklarını kaydeden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Görme engelli bireylerimize yönelik uygulama kampüsümüzde kullanılmaya başlandı. 

Haber Linkler;          

2018

 

 

Haber Linkler;          

                             1.  EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE SESSİZ ŞARKILAR (HABER EKSPRES)  Tarih : 26.05.2018

                             2. SESSİZ ŞARKI SÖYLEDİLER (YENIBAKIS.COM.TR) Tarih : 26.05.2018 

                             3SESSİZ ŞARKILAR (POSTA İZMİR EGE) Tarih : 26.05.201

                             4. İŞARET DİLİYLE SÖYLENEN ŞARKILAR ÇOK BEĞENİLDİ (MİLLİYET İZMİR EGE) Tarih : 26.05.2018 

                             5 SESSİZ ŞARKILAR'LA EĞLENCELİ DAKİKALAR (İLKSES) Tarih : 26.05.2018 

                             6 EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE SESSİZ ŞARKILAR (HABER EKSPRES) Tarih : 26.05.2018 

Açıklama ;   Sessiz şarkı söylediler Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü tarafından “İşaret Dili Şarkı Yarışması” düzenlendi. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hülya Yılmaz, akademisyen ve öğrenciler katıldı.Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan yarışmada 14 farklı şarkıyla eğlenceli dakikalar yaşandı. Etkinliğin açılışında konuşan Prof. Dr. Hülya Yılmaz, genç bir fakülte olmalarına rağmen fark yaratan eğlenceli uygulamalara imza attıklarını dile getirdi. Prof. Dr. Yılmaz, “Çok büyük farkındalık yaratan, duyarlılıkla gelişen bu organizasyonda emeği geçen öğrencilerime teşekkür ediyorum” dedi. Öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği yarışmada geleceğin özel eğitim öğretmen adaylarının performansları göz doldurdu. Ege Üniversitesi öğretim üyelerinin jüri görevini üstlendiği yarışmada en beğenilen performans ‘Başıma Gelenler’ şarkısıyla Büşra Nur Sapar ve Üveys Yolcu’nun oldu. Dereceye giren yarışmacılara katılımlarından dolayı “Teşekkür Plaketi” verildi. Etkinlik görevlilerinden Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Ercan Canpolat, etkinliği çok beğendiğini belirtti. Kendi ailesinden iki kişinin de işitme engelli olduğunu dile getiren Canpolat, “Böyle bir farkındalık yarattığımız için çok memnunum. Ne yazık ki bu tür aktivitelere çok rastlamıyoruz. Umarım böyle etkinlikler çoğalarak devam eder ve farkındalık artar” diye konuştu.

 

 

Haber Linkler;   

                             1.  KEP ATTILAR ENGELLİLERİN ÜNİVERSİTE HEYECAN (SABAH EGELİ)  Tarih : 18.05.2018

                             2 ENGELLİLER BİR GÜNLÜK ÜNİVERSİTELİ OLDU (YENİ ASIR) Tarih : 18.05.2018 

                             3.  ENGELLİLERİN BİR GÜNLÜK ÜNİVERSİTE HEYECANI (BİZİM GAZETE) Tarih : 18.05.2018 

                             4.  ENGELLİLERİN ÜNİVERSİTE HEYECANI (İLKSES) Tarih : 18.05.2018 

                             5 ENGELLİLERİN BİR GÜNLÜK ÜNİVERSİTE HEYECANI (HABER EKSPRES) Tarih : 18.05.2018 

Açıklama ;  Engellilerin bir günlük üniversite heyecanı İZMİR (AA) – İzmir'de 23 yaş üstü 63 engelli, bir günlüğüne "üniversiteli" oldu. Ege Üniversitesi (EÜ) ve Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü tarafından "Engelliler Haftası" kapsamında "Üniversitede Akranlar El Ele" projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında Karşıyaka HEM'de eğitim gören 23 yaş üstü 63 engelli öğrenci üniversiteli olmanın heyecanını yaşadı. Üniversitede öğrenciler tarafından karşılanan engelliler, mezuniyet cübbelerini giyip, "işaret diline giriş" dersi aldı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, törende yaptığı konuşmada, emeği geçenlere teşekkür etti. Misafirlerinin bir günlüğüne de olsa üniversite havasını soluduğunu dile getiren Budak, "Engelli kardeşlerimize ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyuz." diye konuştu. Karşıyaka HEM Müdürü Ebru Yücel de kursiyerleri yaşama dahil etmeyi ve onların hayatını kolaylaştırmayı amaçladıklarını vurguladı. Ailelerinin de büyük bir mutluluk yaşadığını ifade eden Yücel, "Bir günlüğüne de olsa çocuklarımızın üniversiteli olması, buradaki öğrencilerle aynı havayı soluması bizler için çok büyük bir mutluluk. Bu mutluluğu tüm engellilerin yaşamasını arzu ediyorum." dedi. Konuşmaların ardından bir günlüğüne üniversiteli olan engellilere katılım belgesi dağıtıldı. Tören sonunda engelliler havaya kep attı.