Çerez Örnek

Ege Tercih

Ege Üniversitesi’ne eğitim almak üzere gelen engelli öğrencilerimizin eğitim-öğretim yaşamlarını kolaylaştırmak, bağımsız ve üretken bireyler olarak toplumsal yaşamda yer almalarını sağlamak amacı ile 2008 yılında Engelsiz Ege Koordinatörlüğü oluşturulmuştur. Bu amaç doğrultusunda mekansal düzenlemelerin yanı sıra engelli öğrencilere uygun eğitim-öğretim materyallerinin hazırlanması, etkinlikler düzenlenmesi ve televizyon programları yapılması konusunda da çalışmalar yapılmaktadır.

Birim; engelli öğrencilerimizin yanı sıra akademik ve idari personele de hizmet vermekte, üniversitemizde farkındalığı artırabilmek için faaliyetler yürütmektedir.

Engelli öğrencilerimiz için tüm fakülte ve yüksekokulların  bölümlerinde danışman birer öğretim üyesi bulunmaktadır.

Görme engelli öğrencilerin ve engelli çalışanların merkez yerleşke içerisindeki yerleşim birimleri hakkında bilgi sahibi olabilmeleri, başkalarına ihtiyaç duymadan sesli betimlemeyle yönlerini bulmaları ve bu sistemin kurulu olduğu yerlerde kendi rotalarını tanımlayabilmeleri amacıyla EYBİS (Engelsiz Yönlendirme ve Bilgilendirme) navigasyon programı bulunmaktadır.

Üniversitemiz web sitesinin sesli yönlendirme ve bilgilendirme sistemi ile kullanımı için EBA (Engelsiz Bilgilendirme Asistanı) bulunmaktadır.

Ege Üniversitesi'nde okuyan engelli öğrencilerimiz,  Merkez Kütüphanemizde bulunan Engelsiz Kütüphane’den yararlanabilmektedir.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarımızda görme engelli öğrencilerimiz, eğitim materyallerini yazıcı ve bilgisayar sistemi ile kabartma çıktı olarak alabilmektedir.

https://egeajans.ege.edu.tr/wp-content/uploads/2019/02/2-3-300x200.jpg

Ege Üniversitesi merkez yerleşkesinde bulunan yürüyüş yollarındaki rampalar ve kaldırımlar da engelli kullanımına uygundur.

 

Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü


www.ege.edu.tr

Ege Üniversitesi Kampüsü 35100
Bornova-İZMİR
 Telefon: 0 (232) 311 10 10
 Email: webadmin@ege.edu.tr

 


Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı
Kültür-Sanat Hizmetleri Şube Müdürlüğü
Tanıtım Birimi
 Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü
 Telefon: 0 (232) 311 12 72
 Faks: 0 (232) 311 36 96
 Email: tanitimege@gmail.com


sksdb.ege.edu.tr

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
 Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü
Fen Fakültesi
 Telefon: 0 (232) 388 01 10
 Email: oidb@mail.ege.edu.tr


www.oidb.ege.edu.tr

Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü
 Ege Üniversitesi Rektörlüğü
Gençlik Cd. No:12 Bornova İzmir
 Telefon: 0 (232) 342 59 72
 Email: halkilis@mail.ege.edu.tr


www.halkilis.ege.edu.tr


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ